Academic UIL
"We are what we repeatedly do. Excellence, then, is not an act, but a habit." -Aristotle

Congrats to our regional UIL academic meet qualifiers!  Best of luck at regional competition!

-Jimmy Lopez (ready writing) 

-Shelby Helms (persuasive speaking) 

-Rene Moncada (poetry)

-Kendall Kelley (feature writing) 

-Kyler Palmer (persuasive speaking, editorial writing, and headline writing) 

-Marina Bianchi (informative speaking) 

-Christian Bergeron (prose alternate) 

-Abigail Franke (news writing) 

For a full list of results, see “2017 UIL results.”  

 

Congrats to the UIL OAP cast, crew, alternates, and director!  At regional contest, they wrapped up their season as second alternates to the state meet.  Individual awards went to Kiley Wieding (all star tech crew), Abigail Franke (all star cast), and Shelby Helms (all star cast).  

 

Congrats to the UIL OAP cast, crew, alternates, and director!  They advanced their show “The Miracle Worker” out of area competition to regional competition!  Individual awards went to Kiley Wieding (all star tech crew), Abigail Franke (all star cast), Shelby Helms (all star cast), and Christian Bergeron (best actor).  The OAP group will compete at regional contest at McArthur HS (San Antonio, Texas) on April 6, 2017.  Performance time TBD.  

 

Congrats to the UIL OAP cast, crew, alternates, and director!  They advanced their show “The Miracle Worker” out of bi-district to area competition!  Individual awards went to Kiley Wieding (all star tech crew), Christian Bergeron (honorable mention), Abigail Franke (all star cast), and Shelby Helms (best actress).  The OAP group will compete at area competition at Jefferson HS (San Antonio, Texas) on April 1, 2017.  Performance time TBD.

 

Congrats to the UIL OAP cast, crew, alternates, and director!  They advanced out of district!  Individual awards went to Kiley Wieding (all star tech crew), Christian Bergeron (honorable mention), Abigail Franke (all star cast), and Shelby Helms (all star cast).  The OAP group will compete at bi-district competition at Kenedy HS 6:00pm on March 11, 2017.  

 

The UIL OAP group will perform scenes from “The Miracle Worker” on Tuesday March 7, 2017 at Dripping Springs HS.  Break a leg to all cast, crew, alternates, and director Stephanie Martinez!

 

Congratulations to our UIL state qualifiers!  CX debate is state bound!

UIL district CX debate meet results

-1st place team Kyler Palmer and Christian Bergeron -district champions and state qualifiers

-3rd place team Abigail Franke and Marina Bianchi -state alternates 

-Top speaker in the district -Christian Bergeron

-Competing team Rene Moncada and Madeline Franke

State is on March 13, 2017 at UT Austin.

 

Congratulations to our UIL state qualifier congress debater, Abigail Franke!

UIL regional congress meet results

Marina Bianchi-competitor

Kyler Palmer-4th place state alternate

Abigail Franke-1st place state qualifier

 

Upcoming dates—

February 8, 2017 UIL CX debate meet at KCHS

February 16, 2017 UIL academic meet at Shiner HS (journalism only) 

February 18, 2017 UIL academic meet at Judson HS (TBD)

February 25, 2017 UIL academic meet at McCollum HS (TBD)

March 7, 2017 UIL district One Act Play meet at Dripping Springs HS

March 11, 2017 UIL bi-district One Act Play meet at Kenedy HS (TBD) 

March 24 and 25, 2017 UIL academic meet at KCHS 

 

Sponsors—

UIL Coordinator, Congress, CX debate, LD debate, informative speaking, persuasive speaking—Melissa Soliz Johns 

Congress, CX debate, LD debate, informative speaking, persuasive speaking—Matthew Soliz 

One-Act Play, poetry, prose—Stephanie Martinez

News Writing, Editorial Writing, Feature Writing, Headline Writing—Bethany Castro 

 

2017 District UIL results
Editorial Writing—5th Kendall Kelley and 1st Kyler Palmer
Feature Writing—3rd Kendall Kelley
Headline Writing—3rd Kyler Palmer
News Writing—4th Jimmy Lopez and 1st Abby Franke

Informative speaking—5th Christian Bergeron and 3rd Marina Bianchi
LD debate—6th Shay Ragsdale 
CX debate—3rd Bianchi/Franke and 1st Palmer/Bergeron
Persuasive speaking—6th Rene Moncada, 3rd Shelby Helms, 1st Kyler Palmer
Poetry—6th Abby Franke, 5th Shelby Helms, 3rd Rene Moncada 
Prose—6th Marina Bianchi, 4th Christian Bergeron, 3rd Kyler Palmer

Ready Writing—1st Jimmy Lopez
*top speech team
*2nd journalism team
*advancing OAP team